Grupper 2026

I Ebeltoft by med kort gåafstand til badebro, restauranter, seværdigheder og indkøbsmuligheder finder du ibsens gaard i Ebeltoft. Et godt og prisvenligt alternativ til et stort sommerhus.

Værelser

Du kan leje 7 værelser i stueplan.
Afhængig af hvordan I fordeler jer, er der plads til 16 personer + babyer.
Værelserne rummer gode senge til 13-“14” voksne, køjeseng til 2 børn under 12 år samt 2 baby-rejsesenge.

Køkken / opholdsrum

I har adgang til et køkkenalrum med et veludstyret køkkensektion, spisepladser til jer alle og et lille hygge hjørne med sofaer. Der findes gratis wifi, bøger, brætspil, legesager, strygejern mv. Samt mulighed for at leje en projektor, hvis I ønsker at lave Kahoots, se en film fra egen streaming tjeneste.

Køkkendelen indeholder; køleskab, komfur, elkoger, service, gryder, pander, glas, bestik, en lille opvaskemaskine til service mv. For alt hvad køkkenet indeholder se: oversigten.

Når I ankommer vil der være noget: køkkenrulle, opvaskemiddel, opvasketabs, viskestykker, karklude og 2 håndklæde i køkkenet til en opstart.

Badeværelser

Først på værelsesgangen findes 2 rummelige badeværelser. Der er i alt 4 håndvaske, 4 toiletter og 4 brusere (aflukkede brusekabiner).

Ved ankomst vil der være noge håndsæbe, bodyshampoo, 1-2 ruller toiletpapir på hvert toilet og ét håndklæde på hvert badeværelse til en opstart.

Haven

Til sommersæson stiller vi havemøbler og parasoller ud i gårdhaven (de må ikke flyttes)

I baghaven findes tørrestativ, bålplads og adgang til Skanseskoven.

Vores “have” er en blanding af lidt urtehave, leg på græs, skov og vild med vilje.

Der findes masser af hyggelige hjørner og områder der kan udforskes. Vores gårdhave & baghave ligger ofte i læ, da den er pakket ind i skoven og selve ibsens gaard.

Mere om sengene på værelserne

  • 1 x dobbeltværelse med blød dobbeltseng 160×200 cmder er ingen ekstra gulvplads, da sengen står midt i værelset for at gøre den adgangsvenlig.
    • Maks 2 voksne, ikke plads til babyseng.
  • 1 x enkeltværelse med én stor enkeltseng på 120×200 cm
    • Beregnet til én person, men pga. sengens størrelse kan den evt. benyttes af 2 unge slanke mennesker, der kan sove tæt. Der er god plads til en babyvugge på værelset.
  • 4 x twinværelser med 2 fritstående almindelige smalle enkeltsenge 80/90×200 cm. For at give mest mulig plads på værelserne, står sengene i hver sin side af rummet.
    • Beregnet til 2 personer der ikke har behov for at sove i arm, plads til babyseng på gulvet mellem sengene.
  • 1 x familieværelse til 5 personer med egen stue & soveværelse
    • Dobbeltseng 160 x 200 cm
    • Smal køjeseng 70×200 cm til 2 børn under 12 år/maks 65 kg
    • Én baby rejseseng til barn 85 cm / 13 kg.

Puslerum: Vi har en transportabel pusleplade, samt mulighed for at åbne op for et ekstra puslerum med fast bordplade og håndvask såfremt der er mange babyer i jeres gruppe.

Vi henstiller til at der ikke flyttes rundt på senge, skabe og tunge møbler.

Vaskemaskine og tørretumbler

Der er adgang til vaskesøjle, vask og tørring. Da vand og el er inkl. i prisen afregnes vask og tumbling efter forbrug.

Priser 2026 (kun værelsesgangen)

Værelsesgangen i stueetagen lejes for 2 nætter ad gangen.

  • Pris for 2 nætter centralt i Ebeltoft DKK 7.400.
  • Efterfølgende nætter tilkøbet for 3.000 per nat.
  • Priserne er i DKK inkl. vand, el og basis slutrengøring af værelser der er klar til rengøring

I nogle perioder og ved overnatning i forbindelse af leje af selskabslokalet Pejsestuen, vil det være muligt at leje værelserne for én enkelt nat.

Hvis du sammenligner med et sommerhus med samme placering og samme antal værelser, vil du hurtig se, at ibsens gaard er et prisvenligt alternativ, desuden er der få steder der lejes ud til korte ophold.

OPNÅ RABAT: Der tilbydes rabat ved leje af mere end 7 nætter, og ved leje på hverdage uden for sæsonen dvs.: januar-marts og november.

Sengelinned og håndklæder til værelserne

Værelsesgangen lejes som udgangspunkt miljøvenligst da der er tale om korte ophold, dvs. I skal selv medbringe sengelinned og håndklæder.

Hvis I ønsker at leje sengelinned og/eller håndklæder er det nødvendigt at forudbestille. Vi har ikke kapacitet til at vaske så mange sæt her.

I 2025 udgjorde vaskeriets pris for vask og tørring af sengelinned 225,- kr. per sæt dertil kommer 2 x transport á 168,- kr. For at opnå denne pris skulle vi bestille vask af et minimum på 10 sæt sengelinned.

Større arrangementer

Vi har også et selskabslokale med pejs og adgang til industrikøkken.

Dette lejes seperat for værelsesgangen.

I dette lokale er det muligt at holde familiekomsammen, juleaften og almindelig hygge, se mere herom under:

Selskabslokale